Wczesne wspomaganie rozwoju
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) to specjalistyczne zajęcia przeznaczone dla dzieci z trudnościami rozwojowymi. Ich głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania i rozwoju maluchów z niepełnosprawnościami i zaburzeniami, jak i zapobieganie powstawaniu kolejnych.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka realizowane jest w ramach współpracy członków zespołu wspierającego rozwój – fizjoterapeuty, pedagoga, psychologa, logopedy. Specjaliści po przeanalizowaniu zgromadzonych dokumentów i informacji o dziecku rozpoznają jego potrzeby edukacyjne i terapeutyczne.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest bezpłatną formą pomocy skierowaną do dzieci z niepełnosprawnością. Formalnym warunkiem otrzymania wsparcia jest uzyskanie, na wniosek rodziców, opinii o potrzebie uczestniczenia dziecka w zajęciach. Jakie kroki powinni podjąć rodzice/opiekunowie? To nic trudnego, należy:
- Zgłosić się do rejonowej publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej z dokumentami od lekarza,
- Wypełnić wniosek o wydanie opinii,
- Zgłosić się z dzieckiem na badanie do poradni w ustalonym terminie,
- Po otrzymaniu opinii o potrzebie uczestnictwa dziecka w zajęciach zgłosić się do wybranej placówki prowadzącej takie wspomaganie, np. szkoły, przedszkola, poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje dzieci i ich rodziny, od chwili wykrycia u malucha niepełnosprawności, aż do momentu rozpoczęcia przez nie nauki w szkole.
Jakie zajęcia oferujemy w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka?
- zajęcia z pedagogiem,
- zajęcia z psychologiem,
- zajęcia z neurologopedą,
- zajęcia z logopedą,
- fizjoterapię,
- zajęcia integracji sensorycznej (SI)
- TUS-y (trening umiejętności społecznych)
Zapisy na zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka prowadzimy przez cały rok.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z następującym wzorami dokumentów, obowiązującymi w naszej Poradni