W dniu 20 grudnia w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci "Helenów" odbyła się wieczerza wigilijna. W tym roku została przygotowana i prowadzona przez Pozaszkolną Placówkę Specjalistyczną we współpracy z innymi placówkami Centrum.
Uroczystość prowadziła dyrektor PPS Pani Beata Wardak. Nasze ucztowanie rozpoczęło wystąpienie dyrektora Centrum Pana Zbigniewa Drzewieckiego. Powitał On gościa specjalnego, prezesa TPD, Pana Wiesława Kołaka oraz gości w osobach dyrektora Ośrodka Pana Wojciecha Stojanowskiego, dyrektor LO Pani Doroty Myślińskiej, dyrektor ZSS Pani Jolanty Oknińskiej, dyrektor SOSW Pani Beaty Jarczewskiej oraz dyrektor NRZOZ Pani Małgorzaty Derdzikowskiej. Następnie Pan dyrektor odczytał list od Pani prezydentowej Komorowskiej ze świątecznymi życzeniami.
W bożenarodzeniowy nastrój wprowadził wszystkich zgromadzonych recital Adriany Rozbickiej. Pięknie śpiewała kolędy a wtórowali jej dorośli i dzieci. Mięliśmy również okazję zapoznać wszystkich zgromadzonych z opracowaną przez Panią Bożenę Sirko kolędą zapisaną metodą komunikacji alternatywnej. Dzielenie się opłatkiem poprzedziło wielką ucztę, którą, jak zwykle, przygotowała nasza kuchnia pod kierownictwem Pani Wandy Ślązek. Stoły uginały się od tradycyjnych potraw i pysznych, słodkich wypieków. Rozmowy, wspólne kolędowanie przy akompaniamencie Pana Konrada Koszala to cenne chwile kiedy, wszyscy helenowiacy mamy okazję być razem. Gdy już nieco się posililiśmy wspólnie obejrzeliśmy przygotowaną przez koło teatralne Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego świąteczną prezentację. Uraczeni wybornym jedzonkiem powitaliśmy świętego Mikołaja, który dzięki patronatowi Fundacji Orange TP oraz Totalizatora Sportowego, obdarował wszystkie dzieci świątecznymi upominkami. Wigilia przebiegała w radosnej, rodzinnej atmosferze i była niezapomnianym przeżyciem. Dobrze, że mogliśmy w niej uczestniczyć.
Dnia 30.11.10r. na pięknie udekorowanej na tę okazję sali odbyła się zabawa Andrzejkowa w której udział wzięli wychowankowie PPS, rodzice oraz pracownicy naszej placówki.
W trakcie imprezy zorganizowane było wiele atrakcji dla wszystkich między innymi tradycyjne wróżby, tańce przy wybranej przez wychowanków muzyce, zabawy z chustą, a na koniec dla uczestników słodki poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili, i z nadzieją na spełnienie się wróżb rozeszli się do domów.
Tekst powstał przy udziale grupy IV wraz z wychowawcą
W dniu 16 listopada 2010 r. w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej miało miejsce Ślubowanie nowo przybyłych wychowanków. Wychowankowie wyrażając zgodę na pobyt w naszej Placówce przyjęli do przestrzegania następujące zadania i obowiązki: - Systematycznego uczęszczania i aktywnego udziału w zajęciach, - Współpracy z wychowawcami, instruktorami i innymi pracującymi w placówce, - Uznania godności i podmiotowości innych osób, - Przestrzegania zasad kultury współżycia; pomagania słabszym kolegom, - Dbania o ład, porządek, wyposażenie i otoczenie placówki jako o wspólne dobro, - W miarę możliwości fizycznych - uczestniczenie w pracach porządkowych i zajęciach samoobsługowych - Ponoszenie odpowiedzialności za własne postępowanie.
DEKALOG 1. Używaj czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. 2. Dbaj o bliźniego swego jak o siebie samego. 3. Bądź punktualny, bo kto późno przychodzi ten sam sobie szkodzi. 4. Chcesz być szanowany, zachowuj się jak dobrze wychowany. 5. Nie daj się wywieźć w pole, nie chodź na wagary. 6. Rozwijaj swoje umiejętności muzyczne, plastyczne, sportowe, a wyjdzie ci to na zdrowie. 7. Chcesz być wyróżniany bądź zainteresowany. 8. Chcesz mieć powodzenie przyjrzyj się swojej higienie. 9. Wiedzą to starzy, wiedzą to młodzi, że złość piękności szkodzi. 10. Nie zaczepiaj abyś nie był zaczepiany, nie przezywaj abyś nie był przezywany.
Na powitanie w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej nowi wychowankowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Następnie wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. W przerwie pomiędzy tańcami można było poczęstować się między innymi wyśmienitym ciastem, przygotowanym przez nasze Panie w kuchni. Uroczystość Ślubowania przyczyniła się do tego, że czuliśmy się jedną wielką rodziną.
Przyjęcie na siebie zasad i obowiązków panujących w Placówce przez wychowanków, złożenie przyrzeczenia w obecności p. Dyrektor mgr Beaty Wardak, zaproszonych rodziców, kadry pedagogicznej asystentów, starszych koleżanek i kolegów dot. przestrzegania zasad wynikających ze statutu Placówki, było oficjalnym wcieleniem naszych nowych wychowanków do Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej. Wspólnie z naszymi nowo przybyłymi maluszkami zaśpiewaliśmy piosenkę pt. "Puszek okruszek" i zaprosiliśmy wszystkie dzieci do wspaniałej zabawy. Młodzieży został odczytany dekalog, który zawierał następujące prawdy życiowe:
W październiku i listopadzie klasy VB i VC wybrały się na wycieczkę do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W samym sercu stolicy dzieci obejrzały plenerową wystawę historycznego taboru kolejowego w tym jedyny zachowany w Europie pociąg pancerny oraz wagon salonowy Bieruta, którym podróżowali członkowie polskiego rządu oraz zagraniczni goście.
Wewnątrz muzeum dzieci podziwiały ruchome makiety taboru i urządzeń kolejowych.
Pani Przewodnik dokładnie tłumaczyła zasadę działania parowozu, drezyny i innych pojazdów kolejowych.
Pani Magda zrobiła dużo ciekawych zdjęć uczestnikom wycieczki i na pewno wszyscy będą miło wspominać ten dzień.
W dniu 28 września gościli w "Helenowie" przedstawiciele Rotary Club Warszawa Sobieski i Rotary Club Warszawa Józefów, z którymi cieszymy się wieloletnią współpracą. Tego deszczowego popołudnia cała nasza helenowska społeczność zgromadziła się przy Alei Rotary, by uczestniczyć w przecięciu wstęgi Alei oraz otwarciu pracowni informatycznej dla wychowanków Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej. Uroczystościom przewodniczył Dyrektor Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Pan Zbigniew Drzewiecki. Po przecięciu wstęgi na ręce obecnych przedstawicieli Rotary złożyliśmy podziękowania sponsorom Alei i sprzętu komputerowego do naszej pracowni informatycznej.
Fundatorami były Rotary Club Warszawa Sobieski i Rotary Club Bruecke der Einheit. Podziękowania złożyliśmy również Panu Bogusławowi Mackiewiczowi z Rotary Club Warszawa Józefów za zaangażowanie w realizację tych projektów. Wszyscy zgromadzeni po oficjalnej części przeszli się Aleją Rotary i obejrzeli salę informatyczną. W uroczystościach uczestniczyły władze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci prezes TPD Pan Wiesław Kołak, sekretarz generalny Pan Henryk Romańczuk oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Naszym darczyńcom jeszcze raz gorąco dziękujemy i zapewniamy, że wyposażona przez Państwa pracownia informatyczna cieszy się dużym zainteresowaniem naszych wychowanków, a dzięki powstałej przy Państwa pomocy Alei Rotary zaadaptowaliśmy pomieszczenia na piętrze, co znacznie poprawiło naszą sytuację lokalową.
Wdzięczni za okazaną pomoc liczymy na dalszą owocną współpracę bowiem "Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi!".
W dniach 24 - 26 września 2010 roku odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestnikami wycieczki byli wychowankowie SOSW i PPS , którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu w roku szkolnym 2009/2010.
Głównym celem wyjazdu było zapoznanie wychowanków z architekturą i zabytkami dawnej stolicy Polski. Tego typu wyjazd jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy historycznej i geograficznej. Wycieczka jest też kształtowaniem umiejętności zachowania się w miejscach publicznych i czynną rehabilitacją dla niepełnosprawnych wychowanków.
W planie mieliśmy przede wszystkim ukazanie dzieciom zabytków Krakowa - spacer Drogą Królewską, pokazanie części żydowskiej miasta - Kazimierza - z urokliwymi uliczkami i synagogami, spektakl pt. "Kochankowie nie z tej ziemi" w teatrze "Bagatela" oraz zwiedzanie Parku Miniatur w Inwałdzie. Oprócz tego w planach był spacer nad Wisłą do groty Smoka Wawelskiego. W drodze do Krakowa zaplanowana była lekcja muzealna : Jak dawnie mierzono czas " - w Muzeum Starych Zegarów w Jędrzejowie.
Wszystkie zamierzone cele udało się zrealizować. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Około godziny dziesiątej byliśmy już w Jędrzejowie, gdzie obejrzeliśmy naprawdę ciekawą lekcję muzealną. Stamtąd udaliśmy się do celu, spotkaliśmy się z przewodnikiem, który po pysznym obiedzie ukazał nam prawdziwe piękno Krakowa i jego najważniejsze zabytki.
Ostatnim etapem tego dnia był Wawel. Z powodu barier architektonicznych nie udało nam się wejść do jego wnętrz , ale za to mieliśmy okazję podziwiać widoki ze wzgórza i piękno Katedry Wawelskiej.
Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kazimierz i podziwialiśmy jego uroki. Później skierowaliśmy swe kroki w stronę Rynku. Zwiedziliśmy także Kościół Mariacki. Nawet udało nam się zobaczyć Pana hejnalistę , który serdecznie pomachał do naszej grupy. Po pysznym obiadku oczywiście nie mogło zabraknąć zakupów w Sukiennicach.
Wieczorem obejrzeliśmy super komedię w Teatrze Bagatela. Z teatru wyszliśmy rozbawieni i w dobrym nastroju udaliśmy się do Łagiewnik , gdzie nocowaliśmy. Nie sposób wymienić wszystkich zabytków i miejsc jakie zobaczyliśmy.
W drodze powrotnej odbyliśmy podróż po całym świecie oglądając najważniejsze zabytki tych miejsc, niestety w miniaturze - w Parku Miniatur w Inwałdzie. O czternastej pełni wrażeń wyruszyliśmy z powrotem do Warszawy. Wycieczka - chociaż tylko trzydniowa - dała nam wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy.