20 grudnia 2011 roku, reprezentując Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD "Helenów" wzięliśmy udział w Dniu Fundacji Orange, organizowanym w siedzibie TP, przy ul. Twardej 18 w Warszawie. Ten dzień był okazją do podsumowania rocznych działań wolontariatu pracowniczego. Przygotowane wystawy i stoiska, przybliżyły pracownikom GTP misję wolontariatu i dały możliwość poznania głównych programów prowadzonych przez Fundację Orange, min. "Dźwięki marzeń", Edukacja z Internetem", "Szkoła bez przemocy". W spotkaniu brali udział także wolontariusze, którzy mogli opowiedzieć o swoich inicjatywach na rzecz potrzebujących. Tworzyli świąteczny łańcuch, dekorowali pierniczki, malowali bajkowe kąciki a wszystko po to, by promować i szerzyć działania wolontariatu.
Podczas tej akcji mieliśmy możliwość razem z innymi zaproszonymi organizacjami (Fundacja Synapsis, Zakład dla Niewidomych w Laskach) wystawiać prace naszych podopiecznych, a ludzie dobrej woli mogli wesprzeć nas swoją pomocą. Była to również świetna okazja do promowania naszej placówki i ukazania, efektów naszych "helenowskich" - manualnych inicjatyw.
Dnia 06.12.2011 w naszej placówce mieliśmy niecodzienną wizytę, naszych wychowanków odwiedził we własnej osobie Święty Mikołaj. Czy zastanawialiście się kim był Święty Mikołaj? Jego historia jest bardzo ciekawa i w kilku słowach ją wam przytoczę.
Otóż prawdziwy Święty Mikołaj był biskupem rzymsko-katolickim. Urodził się około 270 roku na terenach obecnej Turcji. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, którzy wiele lat modlili się o jego narodziny. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, lecz także pragnieniem niesienia pomocy ludziom biednym i żyjącym w nędzy. Po śmierci rodziców swój majątek przeznaczył na potrzeby biednych. W dyskretny sposób rozdawał prezenty. Robił to tak, że nikt z obdarowanych nie domyślał się nawet, skąd pochodzą rzeczy znajdowane pod drzwiami. I choć w zamian dobroczyńca nie oczekiwał nawet dobrego słowa, wieść o jego szlachetnych uczynkach rozeszła się po świecie lotem błyskawicy. Został wybrany na biskupa miasta Mira, które było stolicą jego rodzinnej prowincji. Jako biskup Mikołaj miał jeszcze większe możliwości działania. Zasłynął z opieki nad ubogimi. Źródłem finansowania tej działalności był jego rodzinny majątek. Święty zmarł w 350 roku. Dziś jego relikwie znajdują się w mieście Bari we Włoszech. Na pamiątkę dobroci świętego biskupa powstał zwyczaj obdarowywania się prezentami.
Impreza w naszej Placówce rozpoczęła się ok. 14-tej. Dzieci niecierpliwie czekały w salach, do których według kolejności przychodził Mikołaj. Po Placówce oprowadzała Mikołaja Pani Dyrektor wraz z gośćmi - Paniami przedstawicielkami Telekomunikacji Polskiej (naszego wiernego inicjatora akcji pozyskiwania środków na upominki).
Dzieci z entuzjazmem witały Mikołaja. Grupy prezentowały wcześniej przygotowane małe programy artystyczne - między innymi piosenki i wierszyki związane z porą roku i Mikołajem. Rozdawaniu prezentów towarzyszyła radość i wdzięczność. Wszyscy dostali upominki nawet wychowawcy i asystenci. Zorganizowanie Mikołajek było dla dzieci wielkim przeżyciem i sprawiło im wiele radości. A ten dzień zapisze się na długo w ich pamięci.
Za ufundowane prezenty w imieniu wszystkich naszych wychowanków DZIĘKUJEMY! Serdeczne podziękowania składamy na ręce pani Dyrektor placówki dla realizatorów akcji mikołajkowej pracowników Biura Dyrektora Regionu Grupy TP Centrum oraz sponsorów upominków Fundacji Orange.
Ps. Święty Mikołaju nie zapomnij o nas w następnym roku, będziemy na Ciebie wszyscy z niecierpliwością czekali.
Tekst: Małgorzata Nowosad
Koncert Jazzowy 12.2011
Obcowanie ze sztuką - jazzowe spotkanie w Klubie Kultury "Anin"
Dnia 20.XII.2011 wychowankowie klasy IV a i IV b z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej mieli niecodzienną możliwość uczestnictwa w świątecznym koncercie jazzowym w Klubie Kultury "Anin". Przywitani zostaliśmy bardzo serdecznie przez naszych przemiłych sąsiadów z pobliskiego Anina. Popołudniową imprezę poprowadziła przesympatyczna pani, której towarzyszyła przemiła sunia o imieniu Figa :) Zespół, który tego dnia grał to " Jazz Makers". W jego skład wchodziło sześciu muzyków. Zaproszeni goście mieli możliwość podziwiania gry całego zespołu jazzowego, jak i poszczególnych instrumentalistów.
Prowadzący na początku zrobił quiz ze znajomości instrumentów muzycznych (nasi wychowankowie okazali się liderami w znajomości najróżniejszych instrumentów min.: kontrabasu, pianina, trąbki, klarnetu, czy też znanego z amerykańskiej tradycji muzycznej banjo). Koncert jazzowy przeplatało wspólne śpiewanie kolęd. Dwóch z naszych podopiecznych (Szymon Oracki i Albert Wesołowski) miało możliwość zaśpiewania kolęd przy akompaniamencie zespołu.
Chciałabym w imieniu swoim i wszystkich uczestniczących w tym dniu wychowanków bardzo serdecznie podziękować za mile spędzony czas, a także słodki poczęstunek.
21 listopada 2011 w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej TPD odbyła się zabawa Andrzejkowa. Każda z grup z tej okazji przygotowała wróżbę. W ten wróżb owy wieczór można było dowiedzieć się co nas spotka w najbliższej przyszłości, jak będzie brzmiało imię naszej ukochanej osoby lub dostać dobrą radę na przyszłość. Oprawą muzyczną naszej zabawy zajął się pan Tomek wspierany przez swoją grupę. Mieliśmy nawet możliwość samodzielnego wykonania znanych nam hitów! Dyskotekę urozmaicały nam rozmaite zabawy ruchowe prowadzone przez panie wychowawczynie, a radości dopełnił słodki poczęstunek przygotowany dla nas przez nasze Panie Kucharki. Dzięki współpracy ze szkołą udało nam się rozpocząć zabawę dużo wcześniej. Wszyscy mieliśmy możliwość wziąć w niej udział. Do domów wróciliśmy zmęczeni i rozradowani i pełni ciekawości: Czy spełnią się wróżby Andrzejkowe ?
Tekst: Grupa X i XI z "Domku" z p. Anną Chojnowską
W dniu 17 października 2011 r. w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej odbyło się ślubowanie nowych wychowanków, którzy wyrażając zgodę na pobyt w naszej placówce przyjęli do przestrzegania następujące zadania i obowiązki: - Systematycznego uczęszczania i aktywnego udziału w zajęciach, - Współpracy z wychowawcami, instruktorami i innymi pracującymi w placówce, - Uznania godności i podmiotowości innych osób, - Przestrzegania zasad kultury współżycia; pomagania słabszym kolegom, - Dbania o ład, porządek, wyposażenie i otoczenie placówki jako o wspólne dobro, - W miarę możliwości fizycznych - uczestniczenie w pracach porządkowych i zajęciach samoobsługowych - Ponoszenie odpowiedzialności za własne postępowanie.
Jako pierwsze zostały zaproszone w nasze szeregi maluszki, które ślubowały: - Przyrzekamy zachowywać się dobrze. - Przyrzekamy szanować wszystkich, którzy pracują w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej. - Będziemy starali się być dobrymi kolegami i koleżankami. - Będziemy naszym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i opiekunom.
Maluszki zaprezentowały się śpiewająco i bardzo radośnie. Przygotowały na tę uroczystość piosenkę pt. "Na Wyspach Bergamutach". W drugiej kolejności o wysłuchanie kilku prawd życiowych została poproszona młodzież, która wysłuchała i przyrzekała stosować w życiu następujący zasady:
DEKALOG 1. Używaj czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. 2. Dbaj o bliźniego swego jak o siebie samego. 3. Bądź punktualny, bo kto późno przychodzi ten sam sobie szkodzi. 4. Chcesz być szanowany, zachowuj się jak dobrze wychowany. 5. Nie daj się wywieźć w pole, nie chodź na wagary. 6. Rozwijaj swoje umiejętności muzyczne, plastyczne, sportowe, a wyjdzie ci to na zdrowie. 7. Chcesz być wyróżniany bądź zainteresowany. 8. Chcesz mieć powodzenie przyjrzyj się swojej higienie. 9. Wiedzą to starzy, wiedzą to młodzi, że złość piękności szkodzi. 10.Nie zaczepiaj abyś nie był zaczepiany, nie przezywaj abyś nie był przezywany.
Czas ślubowania w naszej placówce to nie tylko czas wielu obietnic składanych przez nowych wychowanków ale przede wszystkim to chwile dobrej zabawy przepełnionej radością i ciekawością z powodu poznania drugiego człowieka.
Na zakończenie roku szkolnego Samorząd PPS zorganizował, na terenie hipoterapii, grilla dla wszystkich wychowanków Helenowa, przyszedł nawet klub absolwenta. Pogoda nam sprzyjała. Kiełbasek dla nikogo nie zabrakło. Żegnaliśmy się z kolegami, którzy odchodzą z naszego Centrum i rozmawialiśmy o naszych planach na wakacje.
"Zielona Estrada" 2011 - pod hasłem:radość i bliskość
27 maja 2011 r. w naszym pachnącym wiosną, gorącym Helenowie, odbył się IV konkurs piosenki polskiej "Zielona Estrada". Tą wspaniałą imprezę zorganizowała jak co roku Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna. Konkurs piosenki miał na celu nie tylko wybór najlepiej śpiewających artystów niepełnosprawnych ale przede wszystkim był to czas przeżywania radości i budowania bliskości ze wszystkimi osobami, które zgromadziły się wokół sceny w naszym Centrum. W tym dniu pojawiło się wielu fantastycznych wykonawców ale także licznie przybyli rodzice i opiekunowie naszych podopiecznych. Na scenie Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki wystąpiło 54 wykonawców, którzy reprezentowali poniżej przedstawione placówki:
Zespół Szkół Specjalnych nr 92, ul. Szczęśliwicka nr 45/47 w Warszawie, Warszawskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ul. Elektoralna 12/14 w Warszawie, Warsztat Terapii Zajęciowej przy DPS " Na przedwiośniu", ul. Przedwiośnie 1, Zespół Szkół Specjalnych Nr 63, ul. Elektoralna 12/14, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy TPD "Helenów", "Klub Absolwenta" mieszczący się na terenie Helenowa, Zespół Szkół Specjalnych nr 95 w Warszawie przy ul. Hafciarskiej 80/86, Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna TPD "Helenów.
Do zobaczenia za rok.
Tekst: Bożena Ignut
Podobnie jak rok temu jury IV edycji konkursu piosenki polskiej "Zielona Estrada" zostało wybrane losowo. Ustalono trzy kategorie zwycięzców, z uwagi na trzy grupy wiekowe rekrutujące się z naszych wykonawców. Wśród najmłodszych dzieci pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Behr z zespołu Szkół Specjalnych Nr 63, ul. Elektoralna 63 wraz z Albertem Wesołowskim ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego TPD "Helenów". W drugiej kategorii wiekowej zwyciężyły Małgosia Kwiatkowska i Beata Piotrowska z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD "Helenów". Wśród dorosłych pierwsze miejsce zajęli artyści z DPS "Przedwiośnie" w Warszawie, ul. Przedwiośnie 1.
Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi i dyplomami, natomiast wszyscy występujący artyści otrzymali drobne upominki w podziękowaniu za ich zaangażowanie, kreatywność i ogromną pracę, którą włożyli w przygotowanie się do występu. Wszystkim wspaniałym artystom serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów.
Ważnym momentem podczas tego konkursu było docenienie pracy instruktorów, którzy przygotowali artystów do występu, przez Panią Dyrektor Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej mgr Beatę Wardak. Wszyscy instruktorzy otrzymali gratulacje i pamiątkowe dyplomy. W tym dniu nie tylko przeżywaliśmy emocje związane z występami naszych artystów ale przede wszystkim był to czas wypełniony wspólną zabawą, której towarzyszył śpiew i taniec. Myślę, że to muzyczne spotkanie wypełnione radością i pełne wzajemnej serdeczności jest nam wszystkim bardzo potrzebne po to, żeby poczuć niepowtarzalną bliskość z drugim człowiekiem.
12 maja (czwartek) grupa XII Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej (Kinga, Bartek, Ewelina i Paweł) wraz z p. Agnieszką, p. Asią i p. Elą wybrała się na długo oczekiwaną wycieczkę do ZOO. Na szczęście pogoda nie zawiodła.
Celem naszej wycieczki oprócz wzbogacenia wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata było rozwijanie umiejętności podróżowania środkami transportu komunikacji miejskiej oraz kształtowanie prawidłowego zachowania podczas podróży.
Cała grupa od momentu wyruszenia na wyprawę była mocno podekscytowana, szczególnie faktem, że jedziemy autobusem, a nie wynajętym autokarem. Dzieci miały możliwość samodzielnego skasowania biletu przez co czuły się bardziej dorosłe. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością Warszawiaków.
W Ogrodzie Zoologicznym odwiedziliśmy wiele znanych nam wcześniej zwierząt, jednak największa atrakcją było spotkanie z małpami, które swoim zachowaniem przysporzyły nam wiele radości. Na zakończenie pobytu w ZOO zjedliśmy smaczne lody, co było ostatecznym podsumowaniem wycieczki.
Pierwszy Dzień Wiosny w PPS-ie rozpoczęliśmy Wiosennym Karaoke. Na imprezie dominował zielono-żółty kolor ubrań. Zabawę rozpoczęliśmy już o 14.30 i dzięki temu dużo osób miało okazję" chwycić" za mikrofon i zaśpiewać ze swoimi ulubionymi piosenkarzami. Wszyscy odważni uczestnicy karaoke otrzymywali naklejki i bransoletki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wszyscy czekamy na następne wiosenne zabawy.
Opracowali: wychowankowie grup II i IX (kl.VC i VIA)
Dzień Świętego Walentego w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej świętowaliśmy tym roku tydzień wcześniej ze względu na ferie zimowe. Po południu odbyła się walentynkowa dyskoteka. Każdy z wychowanków mógł przygotować własne propozycje muzyczne. Tu przede wszystkim zaangażowali się nasi gimnazjaliści.
We wtorek 25 stycznia nastał szczególny dla wszystkich dzień - zabawa karnawałowa, a co za tym idzie? Mnóstwo słodyczy, tańców i zabaw w najlepszym gronie. Wszystkie dzieci wyróżniały się swoimi wyjątkowymi strojami. W tym roku dominowały kostiumy pięknych księżniczek, kolorowych wróżek, dzielnych spidermenów i rycerzy. Było też wiele innych, równie wyjątkowych strojów - zagościła u nas nawet para wampirów!
Głównymi wodzirejkami balu były pani Anna Chojnowska wraz z panią Agnieszką Kowalczyk - i to one poprowadziły super zabawę.
Sala ozdobiona w kolorowe baloniki i bibułki wprawiła wszystkich we wspaniały nastrój z bajkowej scenerii. Dzieci uśmiechnięte od ucha do ucha wspaniale się bawiły. Następna taka zabawa już za... rok!
W dniu 10.01.11 wychowankowie Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej z grup II, V i VII (tj. klasy Vc, IVa i Va oraz Vb ) byli na przedstawieniu teatralnym "List do Świętego Mikołaja" w teatrze Ateneum. W czasie przedstawienia dzieci przypomniały sobie nastrój tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.
Na scenie można było podziwiać chór i integracyjny zespół taneczny "Mazowiacy". Dzieciom najbardziej podobał się Mikołaj i Anioł śpiewający kolędy. Reżyser zachęcał wszystkich widzów do wspólnego kolędowania.
W teatrze dzieci obejrzały również fotografie znanych aktorów i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Był to dzień pełen wrażeń i wszyscy wracali do domu w dobrym humorze.
Tekst opracowany przez p.Aleksandrę Owczarską-Ryłko we współpracy z grupą II (kl. Vc)