8 czerwca w sobotę, wychowankowie wraz z kadrą PPS wyruszyli spod Ośrodka na pięciodniową wycieczkę do Zakopanego. Po kilkugodzinnej podróży, dotarliśmy do Ośrodka "Zakopiec". Zaraz po wyjściu z autokaru wycieczkowicze udali się na obiadokolację, a po niej rozgościli się w swoich pokojach.
Wieczorem, kiedy wszyscy rozpakowali bagaże i obejrzeli ośrodek, zostaliśmy zaproszeni na wspólne karaoke wraz z innymi gośćmi ośrodka. Po mile spędzonym wieczorze, zmęczeni, lecz zadowoleni wychowankowie wraz z opiekunami udali się na spoczynek.
Nazajutrz, zaraz po śniadaniu wszyscy pojechali na Krupówki. Większość uczestników wycieczki wzięła udział we Mszy Świętej w miejscowym kościele. Po jej zakończeniu pojechaliśmy do Doliny Chochołowskiej. Nikomu się nie spieszyło. Każdy mógł cieszyć się widokami i słoneczną pogodą. W drodze powrotnej, wycieczkowicze zatrzymali się w bacówce na grillowanego oscypka i po krótkim odpoczynku, do autokaru.
Po powrocie do ośrodka, każdy z apetytem zjadł posiłek i po regeneracji sił uczestniczył w "wieczorku tanecznym".
W poniedziałek cała grupa pojechała zwiedzić Gubałówkę. Podróż na szczyt odbyła się kolejką linową, z wnętrza której można było podziwiać wspaniałe krajobrazy. Po zrobieniu kilku wspólnych zdjęć, grupa podzieliła się i każdy mógł spacerować własnym tempem. Można było robić zdjęcia, oglądać panoramę, zaopatrzyć się w pamiątki, czy zatrzymać na gofry lub lody.
Po powrocie z Gubałówki, wycieczkowicze mieli wystarczającą ilość czasu, aby pospacerować wśród stoisk z oscypkami i pamiątkami na Krupówkach. Popołudnie grupa spędziła na zabawach w ogrodzie oraz przy ognisku, będącym zwieńczeniem wieczoru. Wtorek rozpoczął się deszczowo. Po śniadaniu oglądaliśmy filmy o Tatrzańskim Parku Narodowym w ośrodkowej świetlicy. Na osłodę, właściciele poczęstowali wszystkich pysznym ciastem.
Jak tylko wypogodziło się nieco, wycieczkowicze ruszyli na ostatnią wyprawę. Część grupy udała się na spacer, spod skoczni narciarskiej, szlakiem Pod Reglami oraz Doliną Ku Dziurze. Pozostali natomiast wybrali się na zwiedzanie malowniczego kościółka oraz cmentarza na Pęksowym Brzysku. Następnie grupa udała się na Krupówki. Tam wycieczkowicze mogli pospacerować oraz kupić pamiątki.
Na koniec większość grupy zatrzymała się na odpoczynek w kawiarni. Po słodkiej przekąsce, wszyscy wyruszyli w drogę do autokaru a następnie z powrotem do ośrodka. Wieczór spędzony został na pakowaniu bagaży oraz wspólnej zabawie w "kalambury", która zakończyła się późnym wieczorem.
W środę rano, ku uciesze wszystkich uczestników, do ośrodka przyjechała sprzedawczyni oscypków, u której można było zaopatrzyć się w góralskie przysmaki. Zaraz pośniadaniu wycieczkowicze pożegnali "Zakopiec" i wyruszyli w drogę powrotną do domu. Po długiej podróży spędzonej na oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki oraz wspólnym śpiewaniu, wszyscy szczęśliwie dojechali do ośrodka, gdzie czekali na nich najbliżsi. Wszyscy pożegnali się z uśmiechami na twarzach.
Jury VI edycji piosenki polskiej "Zielona Estrada 2013" wyłoniło 3 kategorie zwycięzców.
I miejsce w kategorii osób najmłodszych otrzymał Zespół Szkół Specjalnych nr 98 ul. Bartnicza 2 w piosence pt.: "Płynie łódź moja". Wyróżnienie otrzymały dzieci z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD (Jakub Markuszewski, Kacper Podkowa, Maksymilian Pędzich, Szymon Orzęcki, Klaudia Kiryłło, Lena Dmowska, Wiktoria Pietrzak, Marta Skibińska, Jakub Nowak, Szymon Gałązka, Natalia Grzegorczyk) - piosenka "Kotki dwa".
I miejsce w kategorii "średniaków" otrzymał Zespół wokalno- muzyczny "Śpiewograjki" z Zespołu Szkół Specjalnych nr 91 przy ul. Weterynaryjnej 3. Wyróżnienie przypadło duetowi: Anna Oszczepalska i Eryk Liszewski - piosenka "Laleczka z saskiej porcelany" z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD z Helenowa. W trzeciej kategorii - osoby najstarsze - I miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych nr 85 przy ul. Elektoralnej 12/14 . Zaprezentowali oni piosenki: "Witajcie w naszej bajce", "Serce Pik Pik", "Fantazja"oraz "Sprzedawcy marzeń".
Wyróżnienie zaś otrzymał Klub Absolwenta im. Barbary Prasał z piosenką "Jadą wozy kolorowe". Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do nas na kolejne muzyczne podboje.
Tekst: Anna Świderek
27 maja 2013 roku w Helenowie odbyła się kolejna, tym razem VI edycja Konkursu piosenki polskiej "Zielona Estrada 2013". Organizatorem imprezy była Pozaszkolna Placówka Specjalistyczna TPD. Konkurs adresowany był dla osób niepełnosprawnych (dzieci, młodzieży oraz dorosłych). Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych na twarzach artystów i widzów dostrzec można było zaciekawienie oraz radość ze wspólnie spędzanych chwil. Naszym oczom nie mogły umknąć fantastyczne stroje w które ubrani byli artyści tegorocznej imprezy. Podczas występów nie zabrakło również specjalnych efektów świetlnych.
Na scenie wystąpili wychowankowie: Ośrodka dla dzieci słabosłyszących ul. Zakroczymska 6 Warszawa, Zespołu Szkół Specjalnych nr 91 ul. Weterynaryjna 3 Warszawa, Zespołu Rehabilitacyjnego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ul. Elektoralna 12/14 Warszawa, Zespołu Szkół Specjalnych nr 85 przy ul. Elektoralnej 12/14 Warszawa, Zespołu Szkół Specjalnych nr 98 ul. Bartnicza 2 Warszawa jak również placówek mieszczących się na terenie Helenowa: a) Przedszkola Specjalnego b) Ośrodka Szkolno - Wychowawczego c) Klubu Absolwenta im. Barbary Prasał d) Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej e) Zespołu Szkół Specjalnych nr 95 f) Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej.
W dniu dzisiejszym, w naszej placówce odbyło się "Wiosenne Karaoke" z okazji pierwszego dnia wiosny. Zabawa została przygotowana przez wychowawców Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej: p. Monikę Dębską oraz p. Aleksandrę Owczarską-Ryłko.
Między godziną 08:30 a 16:00, w pięknie udekorowanej sali 48, wszyscy wychowankowie mogli brać udział we wspólnej zabawie. Uczestnicy przynieśli z sobą wykonane samodzielnie lub grupowo wiosenne prace, dzięki którym do sali zawitała prawdziwa wiosna.
W godzinach porannych chętni wychowankowie pod opieką p. Oli, udali się do pobliskiej rzeki, aby pożegnać wiosnę. W tym celu zabrali z sobą własnoręcznie wykonaną marzannę i wrzucili ją do wody.
Wśród wielu porannych i popołudniowych atrakcji było śpiewanie znanych piosenek przy pomocy przygotowanych przez p. Monikę śpiewników. Wychowankowie próbowali również swoich sił, śpiewając do mikrofonu solo, w duecie lub w grupach. Chętni wychowankowie wyrecytowali wiosenne wiersze a p. Monika nauczyła uczestników fragmentu dworskiego tańca "Menuet".
Podczas wspólnej zabawy organizowane były krótkie przerwy dla chwili odpoczynku, podczas których wychowankowie mogli posilić się przygotowanymi słodkościami. Po wspaniałej imprezie każdy z uczestników otrzymał upominek i w wiosennym nastroju udał się do domu.
Dnia 28.11.2013 w naszej placówce odbyła się zabawa andrzejkowa. Najmłodsi wychowankowie wykonali prace plastyczne zgodnie z tematem przewodnim imprezy, którymi ozdobiona została stołówka. Wystrój wzbogaciły światłowody oraz kolorowe lampy błyskowe. O ustalonej godzinie wszyscy wychowankowie oraz pracownicy PPS zgromadzili się na stołówce, aby wspólnie wykorzystać ostatni dzień przed Adwentem na wspólną zabawę. Po uroczystym powitaniu przez panią Dyrektor dzieci wzięły udział we wróżbach przygotowanych oraz poprowadzonych przez młodzież gimnazjalną. Następnie rozpoczęła się kolejna część zabawy, czyli wspólna dyskoteka. Każdy chętny wychowanek mógł podczas jej trwania zaprezentować swój talent wokalny, śpiewając do mikrofonu znane i lubiane przeboje. Taniec i śpiew przeplatany był słodkim poczęstunkiem oraz zabawą chustą Klanzy. Po udanej zabawie wszyscy wychowankowie z zadowolonymi buziami udali się do domów.
Dzieci w tym roku były grzeczne i ucieszyły się bardzo, gdy Święty Mikołaj zawitał do nas wraz z pierwszym śniegiem. Każda z grup dostała prezenty, śpiewaliśmy wspólnie kolędy. Co odważniejsi recytowali wierszyki i ucinali z Mikołajem krótką pogawędkę. Miłą atmosferę dopełniały słodkości.
Mikołaj obiecał, że za rok również przyjedzie
Dziękujemy Bardzo naszym sponsorom Fundacji Orange za wsparcie finansowe i wspaniałe prezenty.
PPS razem z całym Helenowem świętował narodziny Jezusa Chrystusa. Na stołach zagościły pyszne tradycyjne potrawy, w powietrzu czuć było świąteczna atmosferę oraz moc przekazywanych sobie życzeń. Dzieci z naszej placówki zaprezentowały kolędy, a na telewizorze obejrzeć można było spektakl "Jasełka" przygotowany przez grupę dzieci pod czujnym okiem pani Agnieszki. Święty Mikołaj smakowitymi prezentami sprawił, że na twarzach dzieci zagościła jeszcze większa radość.
W dniach 21 - 22 czerwca 2013 w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej odbył się piknik rehabilitacyjno- integracyjny z harcerzami. W pikniku oprócz harcerzy wzięło udział 7 wychowanków z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej ; Beata , Karolina, Konrad, Paweł, Maksymilian, Monika i Szymon a także wychowankowie z Ośrodka szkolno-Wychowawczego TPD "Helenów". Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od ustaleń dotyczących funkcjonowania podczas pikniku. W sobotę 21 czerwca planowaliśmy, samodzielne zakupy na śniadanie. Niestety plany pokrzyżowała nam pogoda, intensywny deszcz, który nie pozwolił zrealizować w sobotę ustalonego wcześniej planu. Dzięki temu nasza młodzież mogła doświadczyć tego, że nie zawsze udaje się zrealizować wszystko to co się wcześniej planowało. Wspólne integrowanie rozpoczęliśmy od przygotowań do kolacji. Nasi wychowankowie chętnie zabrali się do rozkładania talerzy i sztućców. Przygotowywali kiełbasę do pieczenia na grillu; wcześniej zaplanowane ognisko nie doszło do skutku. Do obsługi grilla stawił Karol z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, asystowali mu nasi młodzieńcy, a w szczególności Szymon, który nie mógł się doczekać upieczonej kiełbaski. W tym czasie dojeżdżali harcerze i zuchy, których zaprosiliśmy na wspólną kolację. Na uwagę zasługuje fakt, że nasi niepełnosprawni koledzy i koleżanki z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zrobili wcześniej pyszną sałatkę i pastę do smarowania chleba z grilla, które wspólnie degustowaliśmy razem z zuchami i z harcerzami. Nasi wychowankowie angażowali się w sprzątanie po kolacji i zasiedli w kręgu do wspólnego śpiewu i pląsów. Młodzież była bardzo zadowolona i chętnie brała udział w proponowanych przez harcerzy śpiewach i pląsach .
Uczyli się nowej piosenki i uczestniczyli we wspólnej zabawie. Nie chcieli opuszczać wesołej grupy ale niestety musieli przygotować się do snu. Chłopcy bardzo sprawnie przygotowali dla siebie miejsca do sprania i później zaangażowali się do pomocy dziewczętom . W atmosferze sympatii , w dwóch oddzielnych salach nasi podopieczni udali się na odpoczynek. Bardzo się starali, żeby nie zakłócać sobie i innym ciszy nocnej. Zasypiali w dobrych nastrojach i w przyjaznej atmosferze pod czujnym okiem Pani Bogusi, pełniącej opiekę nad naszą młodzieżą. Sobotni ranek upłynął na porządkowaniu sal i porannej toalecie. Wychowankowie sprawnie organizowali się, by jak najszybciej stawić się na zbiórce przed śniadaniem. Rozdzielono zadania i w końcu mogliśmy zrealizować plan treningu ekonomicznego, który został przełożony z piątku na sobotę. Grupa 3 osobowa Karolina, Max i Paweł pod okiem Pani Agaty udali się do pobliskiego sklepu po zakupy potrzebnych artykułów na śniadanie. Z listy wcześniej wybranych produktów, wspólnie z całą grupą, kupili te najlepsze i najsmaczniejsze J Pozostała grupa wraz z Panią Heleną porządkowała sale i przygotowywała stół do wspólnego śniadania. Nasza młodzież jest bardzo samodzielna i bez większego problemu przygotowywała kanapki, kroiła pomidory i robiła pyszne cappuccino. Po śniadaniu i wspólnych porządkach w kuchence, udaliśmy się na uroczysty apel z harcerzami. Stojąc na placu przed Ośrodkiem odśpiewaliśmy hymn harcerzy i uczestniczyliśmy w porannej odprawie. Zaskoczyła nas bardzo Małgosia z naszego Ośrodka, która jako jedyna z naszych podopiecznych odśpiewała hymn. Okazało się, że należy do harcerstwa. Byliśmy również świadkami zaprzysiężenia nowych członków zastępu - zuchów. Po apelu zostaliśmy zaproszeni do wspólnych zajęć integracyjnych. Zebrani w kręgu, przy wspólnym śpiewie bawiliśmy się razem z harcerzami i zuchami. Kolejnym zadaniem do wykonania były instrumenty muzyczne. Podzieleni na grupy, z wcześniej przygotowanych materiałów nasza młodzież miała za zadanie wykonać niezwykłe instrumenty muzyczne. Tu ogromną rolę odgrywała wyobraźnia. I tak z balonów, puszek, butelek, ryżu, grochu, kolorowego papieru i taśmy klejącej powstawały niezwykłe instrumenty. Zuchy miały okazję obserwować jak pracuje nasza młodzież. Podczas przygotowań instrumentów nasi wychowankowie świetnie się bawili. Był to czas wymiany pomysłów, ale też wspólnego śmiechu gdy komuś nieoczekiwanie pękł balon, a ryż spadał z nieba jak deszcz wpadając we włosy i za ubranie. Zabawę zakończyła wspólna prezentacja i gra na wykonanych samodzielnie instrumentach. Niepostrzeżenie też przyszedł koniec naszego spotkania. Czas upłynął nam szybko, miło i bardzo ciekawie. Wychowankowie podziękowali harcerzom za wspólnie spędzone chwile i ciekawe zajęcia. Do zobaczenia. Mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymyJ