Zajęcia muzyczne Wszyscy wychowankowie bardzo lubią uczestniczyć w zajęciach muzycznych, jak również często sami je inicjują wykorzystując pomoce dydaktyczne, zabawki i przede wszystkim wyobraźnię. Doskonale się przy tym bawią i polepszają wzajemne relacje.
Zajęcia stolikowe "Bystre oczko" jest ulubioną grą klasy 3c. Najczęściej sami ją inicjują i chętnie zapraszają dzieci z innych grup. Doskonale się przy tym bawią i uczą trenując mowę werbalną, słownictwo i kolory.
Zajęcia plastyczne Podczas zajęć grupowych dzieci najczęściej wykonują wspólne prace, dzieląc się poszczególnymi etapami. Duży format i połączenie kilku technik plastycznych wzbogaca pracę będącą ozdobą naszej gazetki.
Śniadanie Posiłek jest jedną z istotniejszych czynności naszych wychowanków. Własnoręczne przygotowanie kanapek z gotowych produktów sprawia im dużą radość i satysfakcję z własnej samodzielności.
Tym razem my - wychowankowie klasy 3b wybraliśmy się z p.Lilą i p.Moniką na wyjścia usamodzielniające. Jeździliśmy po Warszawie komunikacją miejską - autobusem, tramwajem, metrem i nawet pociągiem! Czuliśmy się tacy samodzielni.
25 stycznia odbył się w PPS-ie bal karnawałowy. W tym roku było wyjątkowo gdyż imprezę poprowadził oraz grał i śpiewał przeboje wielki przyjaciel Helenowa Pan Aleksander Figiel.
Dnia 02.02.2017 nasza placówka stała się prawdziwą "Krainą bajek", gdzie znani i lubiani bohaterowie filmowi stali się motywem przewodnim Dnia Bajki w Pozaszkolnej Placówce Specjalistycznej.
Wprowadzenie w świat bajek rozpoczęło się od zaprezentowania przez dzieci oryginalnych plakatów z ich ulubionymi bajkowymi postaciami. Każda grupa wzięła udział w rozwiązywaniu krzyżówek i quizów. Nasi wychowankowie poradzili sobie z pytaniami, a ich "bajkowa wiedza" okazała się ogromna! Brawo!
Kolejnym punktem naszej zabawy było układanie puzzli, klocków, malowanie farbami i kolorowanie ilustracji przedstawiających różne scenki oraz postaci z bajek. Na koniec dnia odbył się seans filmowy. Dzieci obejrzały bajkę przez siebie wybraną z naszej kolekcji filmów.
Bajeczny dzień w PPS-ie był dla nas wszystkich źródłem bogatych przeżyć i dostarczył dużo radości i pozytywnej energii.
Dziś nasi wychowankowie na zajęciach teatralnych wcielili się w rolę konstruktorów robota. Na rozgrzewkę dzieci wykonały specyficzny taniec robotów przy muzyce elektronicznej. Potem samodzielnie z dużym zapałem skonstruowali robota wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność. Przekonały się również, że można wykorzystać w tym celu różne przedmioty i materiały przeznaczone do recyklingu. Wykonanie robota dało naszym konstruktorom dużo radości i satysfakcji. A robot stał się rekwizytem na kolejne zajęcia teatralne.
1. Przygotuj pojemniki które wcześniej należy pomalować aby ładnie wyglądały. 2. Napełnij pojemnik do 3/4 jego wysokości ziemią, kupioną np. w sklepie ogrodniczym. 3. Ostrożnie otwórz torebkę z nasionami rzeżuchy i wysiej ją w swoim pojemniku ( my wsypywaliśmy po 1 łyżeczce na pojemnik). 4. Kiedy nasiona zostały zasiane przykryj je ziemią 5. Delikatnie uklep ręką. 7. Podlej zasiana nasiona rzeżuchy najlepiej przy użyciu spryskiwacza. 8. Włóż do pojemniczka przygotowaną etykietę z nazwą i datą sadzenia, w naszym przypadki rzeżuchy. I pamiętaj o posprzątaniu swojego stanowiska pracy :) 9. Postaw pojemniki z rzeżuchą na parapecie. 10. Pamiętaj o codziennym doglądaniu swojej sadzonki i w razie konieczności pamiętaj o podlewaniu jej przy użyciu spryskiwacza do kwiatków. Już po kilku dniach, zauważyć będziesz mógł przebijające się przez ziemię początkowo bardzo nieśmiało pierwsze źdźbła rzeżuch. Po mniej więcej tygodniu będziesz mógł cieszyć się swoją własnoręcznie posadzoną rzeżuchą, która urozmaici nasze wiosenne kanapki.
Nasze cotygodniowe zajęcia z terapii przez zabawę prowadzone przez p. Małgosię. W tym tygodniu gramy po raz pierwszy w nową grę " DOBBLE". Jej zadaniem jest rozwijanie naszej spostrzegawczości, refleksu oraz wydłużenie czasu koncentracji uwagi. Był to czas wspólnej zabawy, spędzony w gronie kolegów i koleżanek.
Jak co roku tak i w tym postanowiliśmy zrobić nasz PPS-owy kiermasz Wielkanocny. Grupa V jak widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach bardzo ambitnie podeszła do tematu.
W naszej kiermaszowej ofercie znaleźć można wiele ciekawych i własnoręcznie wykonanych przez naszych wychowanków drobiazgów min. stroiki z barankiem, króliczki i kurczaczki z masy solnej na wykałaczce, ciasteczka maślane i wiele innych ciekawych rzeczy :).
Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY na nasz kiermasz.
JUŻ TERAZ KORZYSTAJĄĆ Z NADARZAJĄCEJ SIĘ OKAZJI ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH I POGODNYCH, PRZEPEŁNIONYCH MIŁOŚCIĄ I RADOŚCIĄ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ORAZ MOKREJ ZABAWY DYNGUSOWEJ JEŻELI POGODA NAM NA TO POZWOLI :)
Życzą wszyscy pracownicy wraz z wychowankami Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej
Świąteczne tradycje w PPS-ie Okres przedświąteczny to czas tworzenia świątecznych dekoracji i wypieków. Dziś nasi wychowankowie malowali i dekorowali ozdoby nie tylko z masy solnej, ale również i ciasteczka w kształcie jajek. Dużo przy tym było radości, sporo zaangażowania i inwencji twórczej . A efekt można będzie podziwiać na naszym kiermaszu świątecznym.
W dniu 07 kwietnia 2017 wyruszyłyśmy z p.Lilą i p.Moniką na pocztę. Jechałyśmy komunikacją miejską. Przed jazdą autobusem kupiłyśmy w kiosku bilety, które później samodzielnie skasowałyśmy. Po dojechaniu na pl.Szembeka znalazłyśmy pocztę. Na poczcie kupiłyśmy pocztówki oraz znaczki. Później napisałyśmy pozdrowienia i wysłałyśmy nasze pocztówki. Ciekawe czy dotarły już do naszych rodziców
Zajęcia plastyczne, mające na celu wspomaganie motoryki małej. Rozwijanie sprawności manualnych, skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu i ćwiczeniu zgodnej współpracy w grupie. "Ekologiczny wazon z kwiatami" : praca wykonana z wydzieranki z gazet.
Zdjęcia z Eko-konkursu. Nasze prace wykonane w ramach miesiąca EKO. Do wykonania prac wykorzystano tekturowe pudła, rolki po papierze, płyty CD itp. Konkurs miał na celu zachęcanie do aktywności i wspólnej zabawy a także zwiększanie wiedzy wychowanków na temat tego, jak dbać o środowisko naturalne.
Zajęcia ruchowe są stałym elementem pracy z naszymi wychowankami i stanowią dla nich dużą atrakcję. Przybierają one rożne formy, są to zabawy w parach oraz zespołach. Podczas zabawy dzieci wykazują się umiejętnością uważnego słuchania i reagowania na polecenia, oraz pozwalają przećwiczyć różne umiejętności. Dzisiejsze zabawy dostarczyły dzieciom dużo radości oraz wrażeń.
ZAJĘCIA TECHNICZNE Dziś podczas zajęć technicznych poczuliśmy się jak prawdziwi montażyści mebli. Z pomocą instrukcji obsługi oraz specjalistycznych narzędzi krok po kroku powstawało nasze dzieło - trzy wygodne kanapy, z których teraz korzystamy podczas zajęć z elementami muzykoterapii, biblioterapii oraz zajęć relaksacyjnych. Nasze zajęcia przypomniały nam jak ważna jest współpraca pomiędzy nami - kolegami i koleżankami z PPS-u Ekipa montażowa: Maja, Marek, Patryk, Kacper, Szymon, Kuba, Fryderyk
. ŚCIEŻKA ZDROWIA Podczas spaceru do internatu na obiad oraz w drodze powrotnej, lubimy zatrzymać się na chwilę. Kiedy tylko pogoda nam dopisuje, korzystamy ze ścieżki zdrowia. Ruch i wspólna zabawa to jest to "co tygrysy lubią najbardziej"!!!
. ZAJĘCIA MUZYCZNE Popołudniowe zajęcia taneczno - muzyczne sprawiają nam wiele radości. Śpiewanie ulubionych piosenek jest jedną z naszych ulubionych form spędzania czasu. Jest to również doskonały sposób na odpoczynek po całym dniu.
. PIŁKA NOŻNA Tak, jak większość chłopców uwielbiamy sport - a przede wszystkim wspólne granie w piłkę. Jeżeli tylko świeci słońce i nie ma deszczu, biegniemy na boisko i doskonale się razem bawimy.
. ZAJĘCIA TERENOWE Ruch to zdrowie - wiemy o tym doskonale. Dlatego też oprócz spędzania czasu na placu zabaw i boisku, lubimy również spacery. A jeżeli ktokolwiek robi zdjęcia - jesteśmy mistrzami pozowania.
W maju w naszej placówce odbyło się podsumowanie konkursu "Helenów w obiektywie", którego zadaniem było zachęcenie naszych wychowanków do fotografowania oraz okazania w innych środkach artystycznego przekazu ciekawych miejsc i zakątków Helenowa.
Konkurs miał również uświadamiać dzieciom fakt, że fotografie stanowią dobrą formę dokumentowania różnych wydarzeń oraz zwiększają wiedzę o miejscu w którym nasi wychowankowie przebywają na co dzień , uczą się i bawią , zdobywając różne życiowe doświadczenia.
Podczas konkursu grupy zaprezentowały różne projekty o Helenowie. Były to :prace plastyczne, plakaty, gry, quizy oraz prezentacje multimedialne. Wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Dodatkową atrakcją był udział w grach, quizach oraz samodzielne wykonywanie przez wychowanków zdjęć podczas imprezy.
2 czerwca uczniowie klasy 6b postanowili przedłużyć Dzień Dziecka! Z tej okazji młodzi kucharze zakasali rękawy i zabrali się deser z truskawkami. Mycie, krojenie, ubijanie... i ta kapryśna śmietana!!! Było pysznie.
NASZA GRA PLANSZOWA - RUCH TO ZDROWIE W "HELENOWIE". Jak to się mówi - "Potrzeba matką wynalazku" tak też było w naszym przypadku, zalewani z każdej możliwej strony różnego rodzaju grami, bardziej lub mniej fajnymi. Postanowiliśmy jako grupa stworzyć własną grę na miarę naszych potrzeb i zainteresowań.
Potrzebowaliśmy kilku dni żeby ją zrobić, efekt końcowy był super! Nie ma jak kreatywne spędzanie czasu wolnego w PPS-ie.
A teraz kilka słów o naszej grze, jest to gra planszowa mająca na celu rozwijanie naszej sprawności ruchowej , gdyż na planszy są polecenia wykonania różnych ćwiczeń fizycznych np. zrób sześć pajacyków, podskocz trzy razy, zrób pięć przysiadów itp. oraz intelektualnej ( pod cyframi od 1 do 16 ukryte są pytania Quizowe tym razem były to pytania dotyczące naszej wiedzy o Helenowie). To jest fajne w tej grze , że co jakiś czas pytania Quizowe mogą dotyczyć innej dziedziny. Grę zaprezentowaliśmy całej społeczności PPS-u podczas dnia - Helenów w obiektywie.
I udało się ! Wspólnymi siłami osiągnęliśmy sukces. Zachęcamy wszystkich kolegów i koleżanki do kreatywnego spędzania czasu wolnego.
Gra powstała dzięki zaangażowaniu wychowanków grupy 5 pod okiem p. Małgosi i p. Marzeny.
Dnia 22 września grupa 12 postanawiała rozpocząć kolejną przygodę kulinarną. Tym razem nie było łatwo. W tarciu ziemniaków przyszedł z pomocą sam pan Dyrektor. Współpraca i wytrwałość opłacały się. Nagrodą były chrupiące placki ziemniaczane.
Korzystając z pięknej pogody i ostatnich dni lata postanowiłem wraz z p. Małgosią oprowadzić moją nową koleżankę Maję po terenie Ośrodka. W pierwszej kolejności poszliśmy na spacer do naszego mini ZOO, gdzie wspólnie podziwialiśmy jego dużych i małych mieszkańców.
Jako pierwsze przywitały nas dwie lamy. Następnie spotkaliśmy kozę z parą młodych kóz, które przyglądały się nam z wielkim zaciekawieniem. Kolejne powitały nas gęsi, liczne stado kur z kogutem na czele oraz kwoka z małymi kurczaczkami. W stojących w pobliżu klatkach dostrzegliśmy królicę z małymi króliczkami. A obok wypasały sie konie. To był fajnie spędzony wspólnie czas :)
Zachęcamy i zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego mini ZOO.
Zajęcia dotyczyły rozpoznawania i okazywania podstawowych emocji, takich jak radość, smutek, gniew, strach czy zaskoczenie, w oparciu o bajkę " W głowie się nie mieści".